MAL214665562E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
5600 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 125°C
MAL214665562E3
DigiKey Part Number
MAL214665562E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214665562E3
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
2.24 A @ 100 Hz
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C