MAL214655562E3
DigiKey Part Number
4470PHBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214655562E3
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5600 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAL214655562E3 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.2 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
18 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C