MAL214251093E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Chemi-Con
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 221
Nichicon
Nichicon
In Stock: 78
10 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C
MAL214251093E3
DigiKey Part Number
MAL214251093E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214251093E3
Description
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
138 mA @ 10 kHz
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
250 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2500 Hrs @ 105°C