EKXG251ELL100MJ20S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 1,957
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 14,439
Datasheet
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 221
Nichicon
In Stock: 78
10 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
EKXG251ELL100MJ20S
DigiKey Part Number
565-1441-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXG251ELL100MJ20S
Description
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKXG251ELL100MJ20S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
350 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C