MAL214251013E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 1,800
Datasheet
Similar
Chemi-Con
Cornell Dubilier Knowles
Nichicon
In Stock: 538
Nichicon
In Stock: 511
In Stock: 488
In Stock: 79
In Stock: 41
In Stock: 327
100 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C
MAL214251013E3
DigiKey Part Number
MAL214251013E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL214251013E3
Description
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Ripple Current @ High Frequency
715.5 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
250 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
2500 Hrs @ 105°C