EKXG251ELL101ML25S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 1,800
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 487
Direct
Nichicon
In Stock: 511
Nichicon
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 538
In Stock: 488
In Stock: 79
In Stock: 41
In Stock: 327
100 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EKXG251ELL101ML25S
DigiKey Part Number
565-1447-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXG251ELL101ML25S
Description
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKXG251ELL101ML25S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
680 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.53 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C