MAL203666101E3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 2,342
Datasheet
Upgrade
In Stock: 816
Datasheet
In Stock: 2,264
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C
MAL203666101E3
DigiKey Part Number
MAL203666101E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL203666101E3
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
210 mA @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
700 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.323" Dia (8.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C