K472K15X7RF5UK5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Upgrade
In Stock: 17,179
Datasheet
Upgrade
Similar
Similar
KEMET
KEMET
In Stock: 948
TDK
In Stock: 139
TDK
In Stock: 24
Murata Electronics
In Stock: 35
Murata Electronics
4700 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
K472K15X7RF5UK5
DigiKey Part Number
K472K15X7RF5UK5-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K472K15X7RF5UK5
Description
CAP CER 4700PF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
K472K15X7RF5UK5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.157" L x 0.102" W (4.00mm x 2.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)