K224K20X7RF53H5
DigiKey Part Number
BC5149-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K224K20X7RF53H5
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL
Detailed Description
0.22 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
K224K20X7RF53H5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.299" (7.60mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)