BFC238552163 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
Image for BFC238552163 is not available
BFC238552163
DigiKey Part Number
BFC238552163-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238552163
Description
CAP FILM 0.016UF 5% 1.6KVDC RAD
Detailed Description
0.016 µF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.532" (13.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
550V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)