BFC238502432 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Image for BFC238502432 is not available
BFC238502432
DigiKey Part Number
BFC238502432-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238502432
Description
CAP FILM 4300PF 5% 1.6KVDC RAD
Detailed Description
4300 pF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
550V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)