BFC238330164 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.16 µF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC238330164
DigiKey Part Number
BC1896-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238330164
Description
CAP FILM 0.16UF 5% 1KVDC RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
BFC238330164 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
350V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)