MKP385416125JKI2B0 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for MKP385416125JKI2B0 is not available
MKP385416125JKI2B0
DigiKey Part Number
MKP385416125JKI2B0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKP385416125JKI2B0
Description
CAP FILM 0.16UF 5% 1.25KVDC RAD
Detailed Description
0.16 µF Film Capacitor 450V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
450V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
1250V (1.25kV)