BFC238303114 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
0.11 µF Film Capacitor 125V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC238303114
DigiKey Part Number
BFC238303114-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238303114
Description
CAP FILM 0.11UF 5% 250VDC RADIAL
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
125V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
250V