BFC238300334 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Upgrade
TDK
Upgrade
TDK
In Stock: 26
0.33 µF Film Capacitor 125V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
BFC238300334
DigiKey Part Number
BC1835-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC238300334
Description
CAP FILM 0.33UF 5% 250VDC RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
BFC238300334 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
125V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
250V