BFC233916224
DigiKey Part Number
56-BFC233916224TR-ND - Tape & Reel (TR)
56-BFC233916224CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BFC233916224
Description
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.532" (13.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V