AM-12.000MAHE-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Ecliptek
In Stock: 2,985
Datasheet
Parametric Equivalent
ILSI
In Stock: 12,463
Datasheet
12 MHz ±30ppm Crystal 12pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
AM-12.000MAHE-T
DigiKey Part Number
AM-12.000MAHE-T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AM-12.000MAHE-T
Description
CRYSTAL 12.0000MHZ 12PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
12 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Load Capacitance
12pF