8Y-48.000MEEQ-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TXC CORPORATION
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TXC CORPORATION
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
CTS-Frequency Controls
CTS-Frequency Controls
48 MHz ±10ppm Crystal 10pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
8Y-48.000MEEQ-T
DigiKey Part Number
8Y-48.000MEEQ-T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8Y-48.000MEEQ-T
Description
CRYSTAL 48.0000MHZ 10PF SMD
Detailed Description
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Frequency
48 MHz
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)