8Q-48.000MEEV-T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Abracon LLC
In Stock: 1,093
Datasheet
Similar
Abracon LLC
In Stock: 0
Datasheet
ECS Inc.
48 MHz ±10ppm Crystal 8pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead
8Q-48.000MEEV-T
DigiKey Part Number
887-1853-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8Q-48.000MEEV-T
Description
CRYSTAL 48.0000MHZ 8PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
8Q-48.000MEEV-T Models
Category
Load Capacitance
8pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
80 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
48 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (1.6x1.2)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)