TCR3RM28A,LF
DigiKey Part Number
264-TCR3RM28ALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TCR3RM28ALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCR3RM28A,LF
Description
IC REG LINEAR 2.8V 300MA 4-DFNC
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-DFNC (1x1)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TCR3RM28A,LF Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.13V @ 300mA
Series
PSRR
100dB (1kHz)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V