TCR3RM28A,LF(SE
DigiKey Part Number
264-TCR3RM28ALF(SETR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TCR3RM28ALF(SECT-ND - Cut Tape (CT)
264-TCR3RM28ALF(SEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCR3RM28A,LF(SE
Description
IC REG LINEAR 2.8V 300MA 4-DFNC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 4-DFNC (1x1)
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
12 µA
Series
PSRR
100dB ~ 68dB (1kHz ~ 1MHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Current Limit, Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
4-DFNC (1x1)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 300mA