LM3S608-IQN50-C2 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 726-1091-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LM3S608-IQN50-C2 |
Description | IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP |
Customer Reference | |
Detailed Description | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 600 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LM3S608-IQN50-C2 Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | RAM Size 8K x 8 |
Packaging Tray | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V |
Part Status Not For New Designs | Data Converters A/D 8x10b |
DigiKey Programmable Not Verified | Oscillator Type Internal |
Core Processor ARM® Cortex®-M3 | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Core Size 32-Bit | Mounting Type Surface Mount |
Speed 50MHz | Supplier Device Package 48-LQFP (7x7) |