RTE24012F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
WEC
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
New Product
Image for RTE24012F is not available
RTE24012F
DigiKey Part Number
1111-RTE24012F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTE24012F
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
RTE24012F Models
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
8 A
Switching Voltage
400VAC - Max
Coil Current
33.3 mA
Coil Resistance
360 Ohms