RBK-VWS-125-NR1-X-40MM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 0
Datasheet
New Product
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.225" (5.72mm) 4 to 1 Clear 0.131' (40.00mm, 1.57")
RBK-VWS-125-NR1-X-40MM
DigiKey Part Number
1111-RBK-VWS-125-NR1-X-40MM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBK-VWS-125-NR1-X-40MM
Description
RBK-VWS-125-NR1-X-40MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Inner Diameter - Recovered
0.050" (1.27mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.055" (1.40mm)
Series
Material
Packaging
Bulk
Features
Abrasion and Cut Resistant, Adhesive Lined, Fluid Resistant, Strain Resistant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
135°C
Length
0.131' (40.00mm, 1.57")
Storage/Refrigeration Temperature
65°F ~ 95°F (18°C ~ 35°C)
Inner Diameter - Supplied
0.225" (5.72mm)