RBK-VWS-125-NR1-X-40MM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.225" (5.72mm) 4 to 1 Clear 0.131' (40.00mm, 1.57")
RBK-VWS-125-NR1-X-40MM
DigiKey Part Number
RBK-VWS-125-NR1-X-40MM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBK-VWS-125-NR1-X-40MM
Description
HEATSHRINK 0.225" X 0.131' CLEAR
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Recovered Wall Thickness
0.055" (1.40mm)
Mfr
Material
Series
Features
Abrasion and Cut Resistant, Adhesive Lined, Fluid Resistant, Strain Resistant
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Shrink Temperature
135°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
65°F ~ 95°F (18°C ~ 35°C)
Length
0.131' (40.00mm, 1.57")
Shelf Life
36 Months
Inner Diameter - Supplied
0.225" (5.72mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.050" (1.27mm)