RNF-3000-9/3-X-SP
DigiKey Part Number
RNF-3000-9/3-X-SP-150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF-3000-9/3-X-SP
Description
HEATSHRINK 0.354" X 492.1' CLEAR
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.354" (8.99mm) 3 to 1 Clear 492.1' (150.0m)
Category
Inner Diameter - Recovered
0.118" (3.00mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.030" (0.76mm)
Series
Material
Packaging
Spool
Color
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
80°C
Shrinkage Ratio
Shelf Life
144 Months
Length
492.1' (150.0m)
Base Product Number
Inner Diameter - Supplied
0.354" (8.99mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 11
Check for Additional Incoming Stock
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HEATSHRINK 0.354" X 492.1' GREEN
In-Stock: 0
HEATSHRINK 0.354" X 492.1' BLACK
In-Stock: 20
HEATSHRINK 0.354" RED
In-Stock: 0
HEATSHRINK 0.354" YELLOW
HEATSHRINK 0.354" X 492.1' BLUE
Alternate Length
HEATSHRK 0.354"X492.1' CLR METER