RNF-3000-1.5/0.5-X-SP
DigiKey Part Number
RNF-3000-1.5/0.5-X-SP-01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF-3000-1.5/0.5-X-SP
Description
HEAT SHRINK TUBING 1=1M
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.059" (1.50mm) 3 to 1 Clear 3.28' (1.00m)
Category
Inner Diameter - Recovered
0.018" (0.45mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.018" (0.46mm)
Series
Material
Packaging
Bulk
Color
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
80°C
Shrinkage Ratio
Shelf Life
144 Months
Length
3.28' (1.00m)
Base Product Number
Inner Diameter - Supplied
0.059" (1.50mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Discontinued
This product is no longer carried by DigiKey.
Alternate Length
HEATSHRINK 0.059" CLEAR
In-Stock: 9600
HEATSHRINK 0.059" CLEAR METER