55A0111-16-0
DigiKey Part Number
55A0111-16-0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55A0111-16-0
Description
HOOK-UP STRND 16AWG 600V BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 19/29 Black 600V
Category
Conductor Material
Mfr
Jacket (Insulation) Material
Series
Jacket (Insulation) Diameter
0.068" (1.73mm)
Packaging
Bulk
Voltage
600V
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C