44A0111-16-0-MX
DigiKey Part Number
44A0111-16-0-MX-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
44A0111-16-0-MX
Description
HOOK-UP DL STRND 16AWG BLK FEET
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up, Dual Wall Wire 19/29 Black 600V Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.072" (1.83mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.0031" (0.080mm)
Series
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Voltage
600V
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C