W58-XB1A4A-30
W58-XB1A4A-30
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
W58-XB1A4A-30
DigiKey Part Number
PB206-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W58-XB1A4A-30
Description
CIR BRKR THRM 30A 250VAC 50VDC
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal 30A 250 V AC 50 V DC Push to Reset Panel Mount
Category
Current Rating (Amps)
30A
Voltage Rating - AC
250 V
Series
Voltage Rating - DC
50 V