W58-XB1A4A-25
W58-XB1A4A-25
Circuit Breaker Basics - Another Teaching Moment
W58-XB1A4A-25
DigiKey Part Number
PB205-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W58-XB1A4A-25
Description
CIR BRKR THRM 25A 250VAC 50VDC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Thermal 25A 250 V AC 50 V DC Push to Reset Panel Mount
Category
Current Rating (Amps)
25A
Manufacturer
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Voltage Rating - AC
250 V
Series
Voltage Rating - DC
50 V