KUMP-11D19-12 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 25
Datasheet
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
KUMP-11D19-12
DigiKey Part Number
PB3003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUMP-11D19-12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 12V
Customer Reference
Detailed Description
Termination Style
PC Pin
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)
15 A
Switching Voltage
277VAC - Max
Coil Resistance
120 Ohms
Coil Current
100 mA