KRPA-11AG-24
DigiKey Part Number
PB167-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KRPA-11AG-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VAC Coil Socketable
Category
Coil Current
84 mA
Termination Style
Plug In, 8 Pin (Octal)
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Mounting Type
Operating Temperature
-45°C ~ 55°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)
10 A
Relay Type
Switching Voltage
240VAC - Max
Coil Resistance
85 Ohms