KRPA-11AG-120
DigiKey Part Number
PB168-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KRPA-11AG-120
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 120VAC Coil Socketable
Category
Coil Current
17.5 mA
Mfr
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
Plug In, 8 Pin (Octal)
Packaging
Tray
Coil Insulation
Class B
Part Status
Active
Must Operate Voltage
102 VAC
Mounting Type
Operating Temperature
-45°C ~ 55°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Approval Agency
CSA, UR
Contact Rating (Current)
10 A
Relay Type
Switching Voltage
240VAC - Max
Coil Resistance
2.25 kOhms