DTS20T25-37PD3028 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DTS20T25-37PD3028-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DTS20T25-37PD3028 |
Description | SQUARE FLANGE RECEPTACLE |
Customer Reference | |
Detailed Description | 37 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp |
Datasheet | Datasheet |
Category | Primary Material Metal |
Mfr | Shell Material Aluminum |
Series | Shell Finish Durmalon™ |
Packaging Bag | Contact Finish - Mating Gold |
Part Status Obsolete | Ingress Protection Environment Resistant |
Connector Type | Shielding |
Number of Positions 37 | Voltage Rating 750VAC, 1050VDC |
Qualification MIL-DTL-38999 Series III | Operating Temperature -65°C ~ 175°C |