RTE24012 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
WEC
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
New Product
Image for RTE24012 is not available
RTE24012
DigiKey Part Number
1111-RTE24012-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTE24012
Description
POWER/SIGNAL RELAY 2 FORM C DPDT
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
RTE24012 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
8 ms
Coil Voltage
Release Time
6 ms
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
8 A
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage
400VAC - Max
Approval Agency
CQC, CSA, cURus, VDE
Load - Max Switching
3200VA
Relay Type
Coil Current
33.3 mA
Coil Resistance
360 Ohms