KCS03X024EAAA is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Datasheet
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 600 A 24VDC Coil Chassis Mount
TE Connectivity KILOVAC KCS Series | Digi-Key Daily
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
KCS03X024EAAA
DigiKey Part Number
A124440-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KCS03X024EAAA
Description
RELAY CONTACTOR SPST 600A 24V
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
Stud, Wire Leads
Manufacturer
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Must Operate Voltage
16 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
10 VDC
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Chassis Mount
Release Time
5 ms
Coil Voltage
24VDC
Coil Current
230 mA
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Power
5.5W
Contact Rating (Current)
600 A
Coil Resistance
120Ohms
Switching Voltage
600VDC - Max