Image for KCS03X024EAAA is not available
KCS03X024EAAA
DigiKey Part Number
1111-KCS03X024EAAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KCS03X024EAAA
Description
KCS03X024EAAA=CONTACTOR CURRENT
Customer Reference
Detailed Description
Contactor SPST-NO (DM) (1 Form X) 600 A 24VDC Coil Chassis Mount
Category
Features
Sealed - Hermetically
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Termination Style
Stud, Wire Leads
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
16 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
10 VDC
Mounting Type
Chassis Mount
Operate Time
20 ms
Coil Voltage
24VDC
Release Time
5 ms
Contact Form
SPST-NO (DM) (1 Form X)
Coil Current
230 mA
Contact Rating (Current)
600 A
Coil Power
5.5W
Switching Voltage
600VDC - Max
Coil Resistance
120Ohms