JMAWDG-12XP is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 6
In Stock: 68
In Stock: 150
In Stock: 3
WEC
In Stock: 6
WEC
In Stock: 3
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
JMAWDG-12XP
DigiKey Part Number
JMAWDG-12XP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JMAWDG-12XP
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Must Operate Voltage
7 VDC
Must Release Voltage
0.63 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
115VAC, 28VDC - Max
Grade
Military
Load - Max Switching
115VA, 28W
Qualification
MIL-R-39016/15
Coil Current
30.8 mA
Coil Resistance
390 Ohms