JMACDG-12XPS is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
In Stock: 0
JMACDG-12XPS
DigiKey Part Number
JMACDG-12XPS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JMACDG-12XPS
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Category
Features
Diode
Must Operate Voltage
7 VDC
Must Release Voltage
0.63 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
115VAC, 28VDC - Max
Load - Max Switching
115VA, 28W
Coil Resistance
390 Ohms
Coil Current
30.8 mA