FA20NP02W333JNU06
DigiKey Part Number
445-174950-1-ND - Cut Tape (CT)
445-174950-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA20NP02W333JNU06
Description
CAP CER 0.033UF 450V NP0 RAD
Detailed Description
0.033 µF ±5% 450V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FA20NP02W333JNU06 Models
Category
Features
High Temperature
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C