CGB3C1X5R0J106M065AC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 921
Datasheet
Similar
Murata Electronics
In Stock: 25,844
Datasheet
10 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
CGB3C1X5R0J106M065AC
DigiKey Part Number
445-13249-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-13249-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGB3C1X5R0J106M065AC
Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CGB3C1X5R0J106M065AC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Features
Low Profile
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.026" (0.65mm)