CGB3S1X5R0J106M050AC
DigiKey Part Number
445-15966-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-15966-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGB3S1X5R0J106M050AC
Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0603
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CGB3S1X5R0J106M050AC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Features
Low Profile
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.020" (0.50mm)