CGA5L3X5R1H225K160AB
DigiKey Part Number
445-12884-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-12884-1-ND - Cut Tape (CT)
445-12884-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGA5L3X5R1H225K160AB
Description
CAP CER 2.2UF 50V X5R 1206
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
CGA5L3X5R1H225K160AB Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Not For New Designs
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)