C0402C0G1C5R6D | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | C0402C0G1C5R6D |
Description | CAP CER 5.6PF 16V C0G 01005 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5.6 pF ±0.5pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | C0402C0G1C5R6D Models |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Mounting Type |
Part Status Obsolete | Package / Case 01005 (0402 Metric) |
Capacitance | Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) |
Tolerance ±0.5pF | Thickness (Max) 0.009" (0.22mm) |