MSASE042SCG5R6DWNA01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 13,828
Datasheet
5.6 pF ±0.5pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric)
MSASE042SCG5R6DWNA01
DigiKey Part Number
587-MSASE042SCG5R6DWNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSASE042SCG5R6DWNA01
Description
CAP CER 5.6PF 16V C0G/NP0 01005
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MSASE042SCG5R6DWNA01 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
±0.5pF
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)