C0402C0G1C180J020BC
DigiKey Part Number
445-7165-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-7165-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C0G1C180J020BC
Description
CAP CER 18PF 16V C0G 01005
Customer Reference
Detailed Description
18 pF ±5% 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric)
EDA/CAD Models
C0402C0G1C180J020BC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
Part Status
Obsolete
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)