B82476A1473M000
DigiKey Part Number
495-2691-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-2691-1-ND - Cut Tape (CT)
495-2691-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82476A1473M000
Description
FIXED IND 47UH 1.8A 120 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.8 A 120mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B82476A1473M000 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1.6A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
120mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Last Time Buy
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)