FK26X7R2E333KN006 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
TDK
In Stock: 1,872
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 1,158
Datasheet
Similar
In Stock: 977
Parametric Equivalent
In Stock: 577
Parametric Equivalent
In Stock: 228
0.033 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R Radial
FK26X7R2E333KN006
DigiKey Part Number
FK26X7R2E333KN006-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK26X7R2E333KN006
Description
CAP CER 0.033UF 250V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK26X7R2E333KN006 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)