FK22X7R2E224KN000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 610
Datasheet
Similar
In Stock: 410
Murata Electronics
In Stock: 420
Murata Electronics
In Stock: 3,926
Upgrade
Upgrade
0.22 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R Radial
FK22X7R2E224KN000
DigiKey Part Number
445-FK22X7R2E224KN000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK22X7R2E224KN000
Description
CAP CER 0.22UF 250V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK22X7R2E224KN000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)